انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 256 مهر و آبان 1400 منتشر شد. يکشنبه  ١٣/٠١/١٤٠٢ ساعت ٠٦:٤٣
 

تداوم انتشار گزارش کامپیوتر در گرو کمک اعضای انجمن


 

در سرمقاله شماره گذشته، گزارش کامپیوتر شماره 207، بهمن و اسفند 1391، مشکلات تأمین هزینه چاپ گزارش کامپیوتر را با شما در میان گذاشتم و به آگاهیتان رساندم که با توجه به چند برابر شدن قیمت کاغذ و افزایش چشمگیر سایر هزینه‌های چاپ و توزیع مجلّه از یک سو، و وضعیت نومیدکننده کسب و کار شرکت‌های فناوری اطلاعات که ناشی از رکود وضعیت اقتصادی کلّ کشور است و عدم تمایل آن‌ها به تجدید قراردادهای سفارش آگهی در مجلّه از سوی دیگر، کارگاه هنر که طی سال‌های گذشته با نهایت همکاری و صمیمیت، کار صفحه‌بندی، لیتوگرافی، چاپ و توزیع نشریه را بر عهده داشته، از ادامه همکاری با کمیته انتشارات انجمن در صورت تداوم وضع موجود، اعلام انصراف کرده است. وبه اطلاعتان رساندم که در صورتی که انجمن نتواند به طریقی هزینه‌های چاپ را تأمین کند چاره‌ای جز توقف انتشار گزارش کامپیوتر به صورت فعلی و ادامه انتشار آن به صورت الکترونیکی نخواهد داشت.
پس از چاپ آن سرمقاله، تماس‌های تلفنی، کتبی و الکترونیکی زیادی از سوی اعضای گرامی انجمن (حقیقی و حقوقی) با کمیته انتشارات به عمل آمد که همگی ضمن ابراز تأسف از شرایط به وجود آمده، خواهان آن بودند که انجمن به هر طریقی که می‌تواند انتشار کاغذی این قدیمی‌ترین نشریه کامپیوتری کشور را که تا یکی دو ماه دیگر وارد سی و پنجمین سال انتشارش می‌شود ادامه دهد و پیشنهادهای مختلفی هم از سوی اعضاء برای تأمین هزینه‌های چاپ داده شد که جا دارد از همگی آنان بابت این احساس تعلّق خاطر به انجمن و فعالیت‌های علمی آن صمیمانه قدردانی کنم.
هیئت مدیره انجمن نیز در آخرین جلسه سال گذشته خود، رأی به تداوم چاپ نشریه به شکل فعلی داد و کمیته انتشارات را موظف نمود که تمامی تلاش خود را در این مورد به عمل آورد.
کمیته انتشارات از ابتدای سال جاری جلسات متعددی با مسئولان کارگاه هنر داشته و با آنان در مورد چگونگی ادامه همکاری به تبادل نظر و همفکری پرداخته است. در حال حاضر، به شرط آن که تعداد صفحات مجلّه از 80 صفحه بیشتر نشود، مبلغی در حدود 5/3 میلیون تومان هزینه چاپ و توزیع هر شماره نشریه است. شایان ذکر است که انجمن هیچ هزینه‌ای بابت تأمین مقالات نشریه نمی‌پردازد و همکاری کلیه نویسندگان و مترجمان مطالب به صورت افتخاری است. تعداد آگهی‌هایی که تاکنون دریافت شده در حدود 5/1 میلیون تومان از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد. بنابراین، در حال حاضر به چیزی در حدود 2 میلیون تومان برای چاپ هر شماره نشریه نیاز داریم. با توجه به چاپ 6 شماره از نشریه در سال، کافیست 6 عضو حقوقی انجمن در هر سال تقبّل این هزینه را بنمایند و کمیته انتشارات نیز آمادگی دارد تا در ازای این کمک، آگهی روی جلد آن شماره را در اختیار آن شرکت قرار دهد. این راهکاری است که فعلاً به آن رسیده‌ایم و تصمیم گرفته‌ایم حداقل تا یکسال دیگر به چاپ مجلّه به صورت کاغذی ادامه دهیم.
امیدواریم اعضای حقیقی انجمن با اطلاع‌رسانی و تشویق شرکت‌ها و سازمان‌های محل کار خود به مشارکت در این برنامه، کمک‌رسان کمیته انتشارات شوند. انجمن در حال حاضر بالغ بر 160 عضو حقوقی دارد و امیدواریم حداقل تا هنگامی که شرایط بحرانی اقتصادی فعلی پابرجاست، هر سال 6 عضو از بین آنان کسری هزینه چاپ مجله را تقبّل کنند. انجمن بجز اعضای خود هیچ پشتوانه دیگری ندارد و با پشتیبانی همین اعضاء بوده است که بیش از سه دهه به حیات مستقل و افتخارآمیزش ادامه داده است. امیدواریم این بار نیز با پشتیبانی شما مشکل پیش آمده برای کمیته انتشارات انجمن برطرف شود و چاپ نشریه گزارش کامپیوتر، پربارتر از پیش، همچنان ادامه یابد.